به استناد مجوز شماره 10227/10/س مورخ 27/12/1386 از آزمایشگاه مرجع سلامت، برنامه ارزیابی کیفیت خارجی توسط انجمن علمی دکترای علوم آزمایشگاهی تشخیص طبی ایران در سال 1387 فعالیت خود را آغاز کرد.
برنامه ارزیابی کیفیت خارجی یکی از ارکان اصلی سیستم مدیریت کیفیت در آزمایشگاه های پزشکی است که در صورت اجرای مناسب توسط آزمایشگاه ها، می تواند علاوه بر مقایسه نتایج بین آزمایشگاهی و تعیین وضعیت آزمایشگاه در یک گروه، به مثابه یک هشدار اولیه برای شناسایی مشکلات سیستمی آزمایشگاه عمل نماید و در این راستا شواهد عینی از کیفیت آزمایشگاه ها و نیز محدوده هایی که نیاز به بهبود دارند را تعیین نموده و همچنین نیازهای آموزشی کارکنان را مشخص نماید.
شرکت در برنامه های ارزیابی کیفیت خارجی از الزامات سیستم مدیریت کیفیت در آزمایشگاه های تشخیص طبی است. در همین راستا برنامه کنترل کیفی خارجی انجمن علمی دکترای علوم آزمایشگاهی، از طریق سامانه کنترل کیفی خارجی عملكرد آزمایشگاههای تشخیص طبی را در دوره های زمانی مشخص با ارسال نمونه های کنترلی طی سه نوبت در سال، بررسی مینماید.
نتایج گزارش شده توسط هر آزمایشگاه با نتایج حاصل از ارزیابی تمام آزمایشگاهها مقایسه شده، آنالیز بر اساس استانداردهای موجود انجام و عملكرد آزمایشگاه های شرکت کننده در برنامه گزارش می شود.

 1. برای ورود به سامانه EQAP و ثبت نتایج از آدرس www.eqcld.com استفاده نمایید.
 2. در صفحه ورود به سیستم (Login) کد EQAP آزمایشگاه را به عنوان نام کاربری و رمز عبور (Password) که همان رمز آزمایشگاه در سیستم قبلی میباشد را وارد کنید. (در صورت فراموشی رمز با دفتر انجمن تماس حاصل فرمائید.)
 3. پس از ورود به سامانه در سمت چپ نام آزمایشگاه خود و در جعبه خوش آمد وسط صفحه، نام آخرین مسئول فنی معرفی شده را مشاهده می کنید.
 4. در منوی سمت چپ صفحه، بر روی گزینه آزمایشگاهها کلیک نمایید تا زیرمنوها ظاهر شود.
 5. بر روی گزینه "ورود داده دوره جدید" کلیک کنید.
 6. در صفحهای که ظاهر می گردد، لیست تمامی نمونههایی که آزمایشگاه شما برای آن ثبت نام نموده است، را مشاهده خواهید کرد. باکسهایی که هنوز نتایج آزمایش در آن وارد نشده باشد به رنگ زرد دیده میشود. پس از ورود اطلاعات مربوط به هر نمونه، رنگ باکس آن به آبی تغییر میکند.
 7. برای ثبت نتایج هر نمونه، در باکس مربوط به آن بر روی لینک "ورود اطلاعات" کلیک کنید. سپس فرم ورود اطلاعات نمونه مورد نظر باز میشود. ابتدا کد آزمایشگاه و نیز کد نمونه خود را با اطلاعات بالای فرم مقایسه نمایید. در صورت مغایرت، با دفتر انجمن تماس حاصل فرمائید.
 8. تلاش شده است تا ظاهر صفحات با دستورالعمل چاپی که دریافت نمودهاید، تشابه داشته باشد. برای ورود اطلاعات در هر قسمت، به دستورالعمل چاپی مراجعه فرمائید.
 9. در هنگام ورود نتایج بخشهای سرولوژی و مولکولی دقت نمایید که با انتخاب روش انجام آزمایش، ممکن است فیلدهای ورود اطلاعات تغییر نماید. بنابراین براساس روش انتخاب شده باید پاسخهای متفاوتی را وارد کنید (مطابق دستورالعمل چاپی).
 10. قبل از زدن کلید "ذخیره اطلاعات" از صحت مطالب تایپ شده مطمئن شوید. پس از ذخیره مطالب تنها قادر به مشاهده آن خواهید بود و تغییر امکان پذیر نمی باشد.
 11. با توجه به جدید بودن سایت برنامه در صورت بروز هر گونه مشکل و یا پرسش در خصوص نحوه ورود به سایت و ثبت نتایج با شماره تلگرام 09196688269 مشکل را مطرح فرمایید همکاران دفتر برنامه در اسرع وقت پاسخگو خواهند بود. (از همکاری صمیمانه و شکیبایی شما سپاسگزاریم).